pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

By polski REIT był REIT-em

KUP LICENCJĘ
Kamil Kosiński
Pin It email print

Czy znana na świecie idea w polskim wydaniu będzie służyła tylko najbogatszym? Kilka instytucji dostrzega taki problem.

 

Z uwag zgłoszonych do projektu tzw. ustawy o polskich REIT-ach wynika, że największy jej feler dostrzegło sześć instytucji — KDPW, KNF, NBP, Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami (IZFiA), Stowarzyszenie REIT Polska oraz — zdawałoby się dość egzotyczna dla sprawy — Krajowa Izba Biegłych Rewidentów. Wszystkie wytknęły projektowi brak powiązania typowej dla REIT-ów ulgi podatkowej z obowiązkiem regularnej wypłaty zysków rozproszonej grupie inwestorów. W innych krajach ta zasada zapobiega „opakowaniu” w REIT-y nieruchomości jednego właściciela. „Projekt nie zawiera przepisów, zapewniających wystarczająco skuteczną realizację przedstawionych w Uzasadnieniu założeń i celów, jakimi są »zwiększenie zaangażowania krajowego kapitału prywatnego« oraz »upowszechnienie inwestycji na rynku nieruchomości wśród inwestorów indywidualnych«.

Na podstawie przedstawionego projektu nie byłoby, jak się wydaje, możliwe skuteczne ograniczenie możliwości zdominowania akcjonariatu takich spółek przez osoby prawne zarówno krajowe, jak też z zagranicy” — podkreśla KNF. „Projekt nie określa minimalnego progu dla akcjonariatu rozproszonego (tzw. free float). W państwach UE, w których wprowadzono podobne rozwiązania, ze zwolnienia podatkowego mogą skorzystać jedynie te podmioty, w których np. minimum 15 lub 30 proc. akcji należy do takiego rodzaju akcjonariatu” — zaznacza KDPW.

Stowarzyszenie REIT Polska do kwestii free float podchodzi bardzo ortodoksyjnie. Pojęcie to wiąże ściśle z obrotem giełdowym. Zwraca uwagę, że brak progu minimalnego free float może prowadzić do nadużywania formuły REIT poprzez notowanie nieznacznej liczby akcji na giełdzie tylko po to, by uzyskać zwolnienie podatkowe, podczas gdy REIT byłby w praktyce używany przez jednego lub niewielką grupę inwestorów. „Zjawisko takie ma już miejsce w Czechach, gdzie tego typu struktury mogą korzystać z preferencyjnej, obniżonej stawki CIT na poziomie 5 proc. pod warunkiem notowania ich walorów na rynku regulowanym. W efekcie istnieje już kilkadziesiąt tego typu struktur, których walory nie podlegają żadnemu obrotowi (pomimo notowania), a które korzystają z preferencyjnego opodatkowania” — przestrzega REIT Polska.

banner-przejscie-premium

© Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Wiadomości dnia na Nieruchomosci.pb.pl


News

Wyrok na pośredników kredytowych w 27...

W największym skrócie...
News

Szlifowanie reputacji grubym heblem

 
News

Rząd milczy w sprawie renty dożywotniej

Kancelaria Prezydenta RP,...
News

Nadchodzi inflacja

W czwartek GUS podał najnowsze dane na temat...
News

Biznes, biznes ponad wszystko

W działalności biznesowej...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Prąd będzie bardziej polski, tylko ludzi żal

Polska załoga Engie i EDF...
News

Decydujący okres dla GPW

Tym razem nie chodzi o notowania akcji, kondycję...
Najlepsze blogi o biznesie

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu