pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Flanka wschodnia jest jak Sońka

KUP LICENCJĘ
Weronika Kosmala
Pin It email print

Białystok, Suwałki, Lublin, Zamość - gdzie na ścianie wschodniej opłaca się inwestować w nieruchomości?

 

Notowania

dolar

Rynki nieruchomości ściany wschodniej ostrożnie odzyskują kondycję. Gdy tylko podźwigną się z niskich cen za szybko, po paru krokach znów zaczynają utykać.

Podlaskie pogranicze miało jakiś czas temu wzięcie w literaturze — rynek mieszkaniowy najwyraźniej podchwycił klimat. Jak granica długa i szeroka, najlepiej sprzedaje się to, co małe i stosunkowo tanie. Wybierać trzeba rozważnie, bo nie w każdym mieście zakup pod wynajem w ogóle się opłaca. A gdzie się opłaca?

Tymczasową ambasadorką wschodniej ściany zostaje pastuszka Sońka — leciwa bohaterka powieści Ignacego Karpowicza, którą — mimo powolnych ruchów — trudno od razu przejrzeć na wylot.

Mroźne Suwałki

Tam, gdzie najzimniej, sporo się buduje - w Suwałkach nie ma problemu z brakiem oferty, ale jeśli inwestora interesowałoby coś bardziej przestronnego niż 45-metrowy standard, należałby do wyjątków. Lokal idealnie dopasowany do rynku nie miałby więcej niż 50 mkw., a jego cena wahałaby się w przedziale 3-3,3 tys. zł za mkw. — im większy, tym stawka za mkw. niższa, bo powyżej 60 mkw. spada już do 2,5-2,7 tys. zł.

Jak twierdzi Karol Przyborowski z Podlaskiego Biura Nieruchomości, inwestor wynajmujący takie typowe, niewielkie i dwupokojowe mieszkanie może oczekiwać od 900 zł do 1,1 tys. zł miesięcznie, przy czym najlepiej jest wybrać coś w centrum, mimo że najszersza oferta czeka w północnej, sypialnej części miasta. Klientów zagranicznych raczej nie wypatruje się natomiast ze wschodu, bo częściej niż zza najbliższej granicy, kapitałowi zdarza się przypłynąć z portfeli zatrudnionych w Wielkiej Brytanii.

Mina w Białymstoku

Przesadnego popytu wschodnich sąsiadów nie widać nawet w znacznie większym Białymstoku, na myśl o którym szeptucha Sońka — czyli ludowa uzdrowicielka — mogłaby tylko pokręcić głową.

— Białostocki rynek jest dosyć niepewny, a inwestowanie w mieszkanie na wynajem niekoniecznie opłacalne. Lokali czekających na najemców jest teraz dużo, najszybciej znajdują ich te tańsze z rynku wtórnego albo od deweloperów. W starszym budownictwie w pobliżu centrum średnia cena to około 3-3,5 tys. zł za mkw. — komentuje Agnieszka Glińska z Domena Nieruchomości.

Chociaż można odnieść wrażenie, że Podlasie daje się już poznać po przeciętnej cenie 3 tys. zł za mkw., pozorom nie można dać się zwodzić. Tamtejsze miejscowości nie zawsze pokazują tylko swoje łagodne, miejskie twarze.

Kameralna Biała Podlaska

Inne oblicze ma na przykład Biała Podlaska, która rozpoczyna na trasie inwestora województwo lubelskie.

— Dynamika w Białej Podlaskiej nie jest tak duża jak na rynkach wielkomiejskich, ale dzięki temu odporność na różne wahania jest większa, bo zakupy nieruchomości rzadko traktowane są wyłącznie jako inwestycja. Na rynku wtórnym za wyremontowane mieszkanie o powierzchni 40-50 mkw. zapłacić trzeba około 2,5-3,5 tys. zł za mkw., a za większe i w gorszym stanie bliżej 2,5 tys. zł — komentuje pośrednik Andrzej Welik, dodając, że już od 250 tys. zł można kupić dom z czasów dawnego ustroju, a taki z ostatnich lat — za 400-550 tys. zł.

Petrodolary w Lublinie

Jeśli przez Białą Podlaską próbowałyby się przedostać na południe jeszcze jakieś uroki, które szeptuchy rzuciły na ceny nieruchomości, przepędzi je popyt z Lublina, który od lat napędza KUL. W związku z dużym zapotrzebowaniem studentów w mieście trwa właśnie sezon na mieszkania na wynajem, które w zależności od położenia mogą przynieść do 2 tys. zł miesięcznie. Jak się okazuje, na takie ceny można liczyć, wynajmując lokal o trochę podwyższonym standardzie i w pobliżu akademii medycznej, którym zainteresowani będą studenci z Arabii Saudyjskiej.

— Wśród ofert skierowanych do takich najemców rozpiętość cenowa jest spora, ale za nowe i wyposażone mieszkanie zapłacić trzeba w granicach 5,5-6 tys. zł za mkw. Ofertowe stawki za lokale w podstawowym standardzie i przy większych uczelniach dochodzą do 4,8-5,5 tys. zł za mkw., a na Starym Mieście są jeszcze wyższe, jednak mimo wielu zapytań pojawiają się tylko pojedyncze oferty — tłumaczy Edyta Bartnik z Lubelskiej Giełdy Nieruchomości.

Specjalistka zapewnia też, że w dobrych miejscach raczej nie ma zbyt wielkiego pola do negocjowania, ale przy powierzchniach większych niż 60 mkw. można namówić sprzedającego na obniżkę o 10-15 proc.

Taniej w Padwie północy (Zamościu)

Pod względem rozmiarów popytu z lubelską starówką spokojnie mogłaby konkurować ta z Zamościa, ale lokale w najbardziej zabytkowych kamienicach tzw. Padwy północy też nie czekają długo na inwestora.

— W Zamościu dużo się buduje, ale w pobliżu starówki wybierać można tylko z ofert w budownictwie z lat 60.-80., gdzie ceny za mkw. mieszczą się z reguły w przedziale 2,5-3 tys. zł. Za mkw. nowego mieszkania zapłacić trzeba natomiast 3,2 tys. zł — twierdzi Robert Pikus z agencji nieruchomości Lokum, zaznaczając przy tym, że od kwietnia sytuacja na rynku zaczęła się trochę pogarszać w związku ze zmianami w prawie i gasnącymi możliwościami programu MdM.

Wyraźnego ożywienia trudno też szukać za granicami województwa, bo reprezentujący Podkarpacie rynek Przemyśla jest raczej w stagnacji.

Przeznaczając na mkw. 3,6-3,7 tys. zł, wydamy stosunkowo dużo — jak na warunki miasta — ale kupimy za to nieużywane mieszkanie w nowym, atrakcyjnie położonym osiedlu. Na rynku wtórnym, 40-50-metrowe lokale z dwoma pokojami kosztują już mniej, bo w granicach 2,8-3,2 tys. zł za mkw., w zależności od tego, jaki jest ich standard.

banner-przejscie-premium

© Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1 Komentarze

Michał 2016-07-17

3-3,5 tyś zł/m2 w centrum w Białymstoku? Żarty? Autor chciał chyba napisać 4-6 tyś/m2

Wiadomości dnia na Nieruchomosci.pb.pl


News

Wyrok na pośredników kredytowych w 27...

W największym skrócie...
News

Szlifowanie reputacji grubym heblem

 
News

Rząd milczy w sprawie renty dożywotniej

Kancelaria Prezydenta RP,...
News

Nadchodzi inflacja

W czwartek GUS podał najnowsze dane na temat...
News

Biznes, biznes ponad wszystko

W działalności biznesowej...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Prąd będzie bardziej polski, tylko ludzi żal

Polska załoga Engie i EDF...
News

Decydujący okres dla GPW

Tym razem nie chodzi o notowania akcji, kondycję...
Najlepsze blogi o biznesie

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu