pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Inwestorzy chcą polskiej ziemi

KUP LICENCJĘ
Emil Górecki
Pin It email print

Wkrótce każdy Europejczyk będzie mógł kupować u nas grunty rolne. Wielkie firmy już szukają dużych areałów, o które jest najtrudniej.

 

Notowania

euro, ropa brent

Ludzie

Jones Lang

Za nieco ponad dwa lata obywatele UE i Szwajcarzy będą mogli bez przeszkód kupować w Polsce ziemię rolną. Okres przejściowy trwający do 30 kwietnia 2016 r. został wpisany do traktatu akcesyjnego (w większości państw regionu obowiązują podobne, ale tylko do końca 2014 r.). Już teraz po Polsce krążą duże firmy i fundusze z zachodniej Europy, ale także USA, które chętnie zainwestowałyby w zakup dużych połaci ziemi ornej.

— Szukają terenów powyżej 50 ha. Dość trudno je znaleźć, ponieważ takich terenów w jednym kawałku jest bardzo mało — mówi Daniel Puchalski, szef działu gruntów w Jones Lang LaSalle.

Biznes na ziemi rolnej robią też polskie firmy, jak np. Royal Partners. Jednak największy bank ziemi udało się stworzyć Funduszowi Ziemi Rolnej W Investments, które jest kontrolowane przez Piotra Wiśniewskiego. Przez dwa lata zgromadził ponad 1 tys. ha, do końca trzeciego kwartału zbliży się do 2,5 tys. ha.

Cały artykuł w Pulsie Biznesu lub internetowym Pulsie Biznesu Premium.

© Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

9 Komentarze

prezydent2015 2014-01-31

Co ciekawe żadna z partii a szczególnie PSL nie widzi tego problemu. Bariery w zakupie ziemii rolnej przez obcokrajowców w Niemczech, Francji, GB, są w praktyce nie do przejścia ... .

glews 2014-01-31

Kraj w likwidacji, Naród w Likwidacji! Trzeba sprzedawać co się da, dopóki ma to jakąkolwiek wartość. Bo co im z ziemi, kiedy ludziki wymierają! No chyba, że nasi bracia z Israel mają już spakowane walizki! Cierpliwie szczekam na ten moment! W różnych miastach (np. Wrocław)wykupuje się całe dzielnice (nie przesadzam)

Lenon 2014-01-31

Czyli za jakieś 3 lata będziemy mieć 300% wzrost cen ziemi rolnej, co w dalszej kolejności przełoży się na istotny wzrost cen żywności gdyż areał ziemi realnie użytkowanej rolniczo zmniejszy się, co z kolei istotnie zwiększy koszty utrzymania większej części społeczeństwa i obniży konkurencyjność polskiego przemysłu spożywczego na rynku międzynarodowym. No rzeczywiście, nie ma problemu...

same korzysci 2014-01-31

Nic sie nie zmieni po za tym ze troche podrozeje i ze Polska bedzie troche mniej Polska, ale jak pokazalo ostatnie 300lat im mniej polskosci w Polsce tym normalniej i lepsza przyszlosc dla dzieci. Zaczynacie juz tu skomlec jak patologia na forach Onetu,Wp itp.

triad 2014-01-31

@same korzysci - moze sie wyprowadz z kraju? bedziesz mial jeszcze lepsza przyszlosc.

Wiadomości dnia na Nieruchomosci.pb.pl


News

Wyrok na pośredników kredytowych w 27...

W największym skrócie...
News

Szlifowanie reputacji grubym heblem

 
News

Rząd milczy w sprawie renty dożywotniej

Kancelaria Prezydenta RP,...
News

Nadchodzi inflacja

W czwartek GUS podał najnowsze dane na temat...
News

Biznes, biznes ponad wszystko

W działalności biznesowej...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Prąd będzie bardziej polski, tylko ludzi żal

Polska załoga Engie i EDF...
News

Decydujący okres dla GPW

Tym razem nie chodzi o notowania akcji, kondycję...
Najlepsze blogi o biznesie

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu